İnstagram kimindir

Facebook‘un Sosyal medya denildiği zaman akla facebook, twitter sonra gelen üçüncü mecra instagram oluyor. 

Peki, instagram kimindir? Bu aşamaya gelene kadar hangi yollardan geçti?

 Dünyanın en ünlü fotoğraf paylaşım uygulaması kimin, ne zaman,… DEVAMINI OKU

Facebook‘un Sosyal medya denildiği zaman akla facebook, twitter sonra gelen üçüncü mecra instagram oluyor. 

Peki, instagram kimindir? Bu aşamaya gelene kadar hangi yollardan geçti?

 Dünyanın en ünlü fotoğraf paylaşım uygulaması kimin, ne zaman, nasıl kuruldu sorusu akla gelir. 

İnstagram kimindir; Facebook gibi bilişim tutkunu gençler tarafından kuruluyor. ABD’de Stanford mezunu Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından 6 Ekim 2010 tarihinde kurulmuştur. İsmini İngilizce anlık, çok hızlı kamera (instant camera), telgraf (telegram) kelimelerinin birleşiminden alır.

Systrom, instagram’ın kuruluşu öncesinde Google’da iki yıl çalışıyor.  Odeo’da staj yaparken burada Twitter kurucularıyla tanışıyor. Mike Krieger instagram’ın kuruluşu öncesinde Microsoft’ta staj yapıyor.

Bu şirketlerden aldıkları deneyim ve ortak isteklerinin gücüyle fotoğrafları kolayca düzenleyen paylaşmanıza olanak veren bir uygulamadır. En iyi şekilde pratiğe dökerek günümüzde hemen hemen herkes tarafından kullanılan uygulamasını yaratıyorlar.

Uygulama büyük beğeni kazanıyor. Kullanıcılar cep telefonlarıyla çektikleri sıradan fotoğrafları instagram uygulamasının sunduğu filtreler ile oldukça güzel hale getiriyor. 

 

Kullanıcıların fotoğraf çekip bu fotoğrafları düzenleyebileceği, farklı filtrelerden geçirip renk ya da  yoğunluk ayarlaması yapabildiği için amatör fotoğrafçılara harika fotoğraflar sunarak dikkatleri üzerine çekiyor.

İnstagram’a yatırım yağmaya başlıyor. Sonrasında ise tüm dünya Facebook’un instagram’ı 1 milyar dolara satın aldığı haberiyle yankılanıyor. Uygulama 1 milyar dolarlık değeriyle tüm dünyanın ilgisini bir kez de bu aşamada çekiyor.

Şu anda merkezi San Francisco’da bulunan instagram dünyanın en önemli sosyal medya şirketleri arasında yer alıyor. Şirketin yatırımcıları arasında Facebook, Twitter’ın yöneticileri ile çalışanları da bulunuyor.

Dünyanın en hızlı takipçi toplayan uygulaması olma başarısını da sağlayan instagram, Türkiye’de de yoğun olarak kullanılıyor. Türk kullanıcılar arasından birçok fenomen çıkarken pek çok kişi de instagram’da fenomen olmanın yollarını arıyor.

İnstagram kimindir; Kurucusu Zuckerberg sahibi olduğu Facebook, Messenger, WhatsApp dan sonra İnstagram‘ı da kendi bünyesine eklemiş oluyor. 

Kullanıcıların kendi hesaplarını oluşturup, çevreleriyle fotoğraf, video paylaşabilecekleri bir sosyal paylaşım ağıdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.